Albion Shelter Bed Queen
With a shaped upholstered headboard wrapped in a wooden frame, the Albion shelter bed takes its inspiration from wingback chairs, creating its own cocoon of comfort. Sweeping lines are highlighted by the wood outline, finished in a casually chic Pewter. A softly upholstered footboard and side rails complement the tall upholstered headboard.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 48.19 |
| Fabric | B585 |
| Fabric Shown | B585 |
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Floor To Top Of Side Rail | 15.75 in and 40.01 cm |
| Interior Bed Height | 15.75 in and 40.01 cm |
| Kitted Skus | 311FR01, 311H01 |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 65.75 |
| Pieces Shown | 311FR01 Footboard/Side Rails and 311H01 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Albion |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 286.6 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 9 in and 22.86 cm |
| Total Shipping Weight | 286.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| All exposed wood in Pewter finish | Yes |
| Upholstered footboard and side rails with wood base | Yes |
| White oak solids and knotty white oak veneers | Yes |
| Wood-framed upholstered shelter headboard with wood base | Yes |
| Queen size | Yes |
| Upholstered in B585 fabric | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 6.75 in and 17.14 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 90.81 in (230.66 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Width | 65.75 in (167 cm) |
| Qty On Hand | 17 |
| Dimensions | 90.81 × 65.75 × 62 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Grey |
| Style |
Transitional |
| Bed Size |
Queen |
| Collection |
Albion |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Albion Shelter Bed Queen from Room To Room
With a shaped upholstered headboard wrapped in a wooden frame, the Albion shelter bed takes its inspiration from wingback chairs, creating its own cocoon of comfort. Sweeping lines are highlighted by the wood outline, finished in a casually chic Pewter. A softly upholstered footboard and side rails complement the tall upholstered headboard.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 48.19 |
| Fabric | B585 |
| Fabric Shown | B585 |
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Floor To Top Of Side Rail | 15.75 in and 40.01 cm |
| Interior Bed Height | 15.75 in and 40.01 cm |
| Kitted Skus | 311FR01, 311H01 |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 65.75 |
| Pieces Shown | 311FR01 Footboard/Side Rails and 311H01 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Albion |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 286.6 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 9 in and 22.86 cm |
| Total Shipping Weight | 286.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| All exposed wood in Pewter finish | Yes |
| Upholstered footboard and side rails with wood base | Yes |
| White oak solids and knotty white oak veneers | Yes |
| Wood-framed upholstered shelter headboard with wood base | Yes |
| Queen size | Yes |
| Upholstered in B585 fabric | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 6.75 in and 17.14 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 90.81 in (230.66 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Width | 65.75 in (167 cm) |
| Qty On Hand | 17 |
| Dimensions | 90.81 × 65.75 × 62 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Grey |
| Style |
Transitional |
| Bed Size |
Queen |
| Collection |
Albion |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.