Casa Paros Panel Bed California King
An understated tactile style is showcased in the Casa Paros panel bed. A deep wood frame in the Playa finish surrounds inset upholstered panels on the headboard and footboard. The low footboard is deep enough to be used as a bench.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 61.02 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B638 |
| Fabric Shown | B638 |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Interior Bed Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Kitted Skus | 317FR08, 317H08 |
| Overall Product Height | 52.5 |
| Overall Product Width | 76 |
| Pieces Shown | 317FR08 Footboard/Side Rails and 317H08 Headboard |
| Product Name Search | Casa Paros Panel Bed-California King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 449.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 4.50 in and 11.43 cm |
| Total Shipping Weight | 449.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Note: Footboard also functions as a bench | Yes |
| All exposed wood in Playa finish | Yes |
| B638 fabric on upholstered inset panels | Yes |
| Exposed wood feet | Yes |
| Footboard: Deep, wood-framed footboard with inset upholstered panel | Yes |
| Headboard: Deep, wood-framed headboard with inset upholstered panel | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.50 in and 31.75 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand |
| Dimensions | 106.13 × 76 × 52.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Playa |
| Style |
Rustic Modern |
| Bed Size |
California King |
| Collection |
Casa Paros |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Casa Paros Panel Bed California King from Room To Room
An understated tactile style is showcased in the Casa Paros panel bed. A deep wood frame in the Playa finish surrounds inset upholstered panels on the headboard and footboard. The low footboard is deep enough to be used as a bench.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 61.02 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B638 |
| Fabric Shown | B638 |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Interior Bed Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Kitted Skus | 317FR08, 317H08 |
| Overall Product Height | 52.5 |
| Overall Product Width | 76 |
| Pieces Shown | 317FR08 Footboard/Side Rails and 317H08 Headboard |
| Product Name Search | Casa Paros Panel Bed-California King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 449.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 4.50 in and 11.43 cm |
| Total Shipping Weight | 449.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Note: Footboard also functions as a bench | Yes |
| All exposed wood in Playa finish | Yes |
| B638 fabric on upholstered inset panels | Yes |
| Exposed wood feet | Yes |
| Footboard: Deep, wood-framed footboard with inset upholstered panel | Yes |
| Headboard: Deep, wood-framed headboard with inset upholstered panel | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.50 in and 31.75 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand |
| Dimensions | 106.13 × 76 × 52.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Playa |
| Style |
Rustic Modern |
| Bed Size |
California King |
| Collection |
Casa Paros |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.