Foundations Panel Bed Queen
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. Highlighted by a button-tufted headboard and a sleek, architectural acacia wood frame, the Foundations bed transforms any bedroom into a cozy haven. Clean lines and intersecting planes merge to create a look that exudes remarkable calm and tranquility.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 38.28 |
| Fabric | B478 |
| Fabric Shown | B478 |
| Finish Shown | WDF – 306 Light Shale and WDF – 306 Linen |
| Kitted Skus | 306FR01, 306H01 |
| Overall Product Height | 61 |
| Overall Product Width | 67 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 306FR01 Footboard/Side Rails and 306H01 Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 297.62 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 8.50 in and 21.59 cm |
| Total Shipping Weight | 297.62 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 5.44 in and 13.82 cm |
| Two-tone finish on footboard. Footboard in Linen finish and support rails in Light Shale finish | Yes |
| Upholstered panel with light button-tufting with support panels in Light Shale finish | Yes |
| Black cambric on back of headboard | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Two-tone finish on side rails. Side Rails in Linen finish and support panels in Light Shale finish | Yes |
| Depth | 88.25 in (224.16 cm) |
| Height | 61 in (154.94 cm) |
| Qty On Hand | 41 |
| Width | 67 in (170.18 cm) |
| Dimensions | 88.25 × 67 × 61 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Light Shale and Linen |
| Style |
Rustic Modern |
| Bed Size |
Queen |
| Collection |
Foundations |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Foundations Panel Bed Queen from Room To Room
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. Highlighted by a button-tufted headboard and a sleek, architectural acacia wood frame, the Foundations bed transforms any bedroom into a cozy haven. Clean lines and intersecting planes merge to create a look that exudes remarkable calm and tranquility.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 38.28 |
| Fabric | B478 |
| Fabric Shown | B478 |
| Finish Shown | WDF – 306 Light Shale and WDF – 306 Linen |
| Kitted Skus | 306FR01, 306H01 |
| Overall Product Height | 61 |
| Overall Product Width | 67 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 306FR01 Footboard/Side Rails and 306H01 Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 297.62 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 8.50 in and 21.59 cm |
| Total Shipping Weight | 297.62 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 5.44 in and 13.82 cm |
| Two-tone finish on footboard. Footboard in Linen finish and support rails in Light Shale finish | Yes |
| Upholstered panel with light button-tufting with support panels in Light Shale finish | Yes |
| Black cambric on back of headboard | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Two-tone finish on side rails. Side Rails in Linen finish and support panels in Light Shale finish | Yes |
| Depth | 88.25 in (224.16 cm) |
| Height | 61 in (154.94 cm) |
| Qty On Hand | 41 |
| Width | 67 in (170.18 cm) |
| Dimensions | 88.25 × 67 × 61 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Light Shale and Linen |
| Style |
Rustic Modern |
| Bed Size |
Queen |
| Collection |
Foundations |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.