Fuller Panel Bed King
The Logan Square collection is casually sophisticated, combining modern minimalism with a cool retro sentiment and 70s revival style. Architectural structure and clean lines combine seamlessly with the organic tones of the Fuller bed. The moody Sable Brown finish adds a rich pop of texture to the fancy face headboard and footboard crafted from distressed pine. Expansive in style and size, this piece offers rustic appeal with a hip and edgy look.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 27.94 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 303 Sable Brown |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 17 in and 43.18 cm |
| Kitted Skus | 303FR3B, 303H03B |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 60.75 |
| Overall Product Width | 80.13 |
| Pieces Shown | 303FR3B Fuller Footboard/Side Rails and 303H03B Fuller Headboard |
| Product Name Search | Fuller Panel Bed-King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Logan Square |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 213.8 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 213.8 |
| Website Material | Wood |
| Sable Brown finish | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Fancy face headboard and footboard with wood feet | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 83 in and 210.82 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 47 |
| Dimensions | 86.5 × 80.13 × 60.75 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sable Brown |
| Style |
Transitional |
| Bed Size |
King |
| Collection |
Logan Square |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Fuller Panel Bed King from Room To Room
The Logan Square collection is casually sophisticated, combining modern minimalism with a cool retro sentiment and 70s revival style. Architectural structure and clean lines combine seamlessly with the organic tones of the Fuller bed. The moody Sable Brown finish adds a rich pop of texture to the fancy face headboard and footboard crafted from distressed pine. Expansive in style and size, this piece offers rustic appeal with a hip and edgy look.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 27.94 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 303 Sable Brown |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 17 in and 43.18 cm |
| Kitted Skus | 303FR3B, 303H03B |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 60.75 |
| Overall Product Width | 80.13 |
| Pieces Shown | 303FR3B Fuller Footboard/Side Rails and 303H03B Fuller Headboard |
| Product Name Search | Fuller Panel Bed-King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Logan Square |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 213.8 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 213.8 |
| Website Material | Wood |
| Sable Brown finish | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Fancy face headboard and footboard with wood feet | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 83 in and 210.82 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 47 |
| Dimensions | 86.5 × 80.13 × 60.75 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sable Brown |
| Style |
Transitional |
| Bed Size |
King |
| Collection |
Logan Square |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.