Morgan Fabric Panel Bed King
The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant transitional style to the bedroom. On the headboard, refined nailhead trim surrounds a picture frame panel. Wooden feet available in Espresso finish only.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 32.35 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Kitted Skus | 753FR6Q, 753H66Q |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 753FR6Q Morgan Footboard/Side Rails and 753H66Q Morgan Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 205.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 205.0 |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 87.88 in (223.22 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8nEXhAEz–/tecm2hzu4cmuhdfqhp4s.pdf |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Express Ship Bed.pdf |
| Qty On Hand | 18 |
| Width | 82.25 in (208.91 cm) |
| Exposed wood feet in Espresso finish | Yes |
| Fully upholstered, picture-framed panel headboard with nailhead trim | Yes |
| Slat support system with adjustable center support | Yes |
| Dimensions | 87.88 × 82.25 × 54 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Espresso Upholstered Bed |
| Style |
Transitional |
| Bed Size |
King |
| Collection |
Upholstered Bed Program |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Morgan Fabric Panel Bed King from Room To Room
The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant transitional style to the bedroom. On the headboard, refined nailhead trim surrounds a picture frame panel. Wooden feet available in Espresso finish only.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 32.35 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Kitted Skus | 753FR6Q, 753H66Q |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 753FR6Q Morgan Footboard/Side Rails and 753H66Q Morgan Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 205.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 205.0 |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 87.88 in (223.22 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8nEXhAEz–/tecm2hzu4cmuhdfqhp4s.pdf |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Express Ship Bed.pdf |
| Qty On Hand | 18 |
| Width | 82.25 in (208.91 cm) |
| Exposed wood feet in Espresso finish | Yes |
| Fully upholstered, picture-framed panel headboard with nailhead trim | Yes |
| Slat support system with adjustable center support | Yes |
| Dimensions | 87.88 × 82.25 × 54 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Espresso Upholstered Bed |
| Style |
Transitional |
| Bed Size |
King |
| Collection |
Upholstered Bed Program |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.