Solaria Panel Bed King
The Solaria panel bed combines the clean lines of minimalism with layers of texture in a tonal palette of natural hues. The headboard and footboard take on a geometric pattern with three inset upholstered panels and two wood vertical panels featuring quartered white oak veneers in a Dune finish. The relaxed and unpretentious bed offers an elemental design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 30.46 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B581 |
| Fabric Shown | B581 |
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Instock | Yes |
| Kitted Skus | 310FR09, 310H09 |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Shown | 310FR09 Footboard/Side Rails and 310H09 Headboard |
| Product Name Search | Solaria Panel Bed-King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 322.6 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 322.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood side rails in Dune finish | Yes |
| Wood-framed headboard with two wood vertical panels in Dune finish and three inset upholstered panels in B581 fabric | Yes |
| King size | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8.50 in and 21.59 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 70 and DC 64 |
| Dimensions | 88.13 × 82 × 66 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dune |
| Style |
Rustic Modern |
| Bed Size |
King |
| Collection |
Solaria |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Solaria Panel Bed King from Room To Room
The Solaria panel bed combines the clean lines of minimalism with layers of texture in a tonal palette of natural hues. The headboard and footboard take on a geometric pattern with three inset upholstered panels and two wood vertical panels featuring quartered white oak veneers in a Dune finish. The relaxed and unpretentious bed offers an elemental design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 30.46 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B581 |
| Fabric Shown | B581 |
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Instock | Yes |
| Kitted Skus | 310FR09, 310H09 |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Shown | 310FR09 Footboard/Side Rails and 310H09 Headboard |
| Product Name Search | Solaria Panel Bed-King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 322.6 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 322.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood side rails in Dune finish | Yes |
| Wood-framed headboard with two wood vertical panels in Dune finish and three inset upholstered panels in B581 fabric | Yes |
| King size | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8.50 in and 21.59 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 70 and DC 64 |
| Dimensions | 88.13 × 82 × 66 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dune |
| Style |
Rustic Modern |
| Bed Size |
King |
| Collection |
Solaria |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.
Product Inquiry
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.