Big Sky Three Drawer Chest
Vintage and tactile with a chic flair, the Big Sky Three-Drawer Chest combines a Pecky Hickory Veneer solid-wood-edged top in a Vintage Natural finish revealing the authentic knots and wood grain with a burlap-wrapped case accented by a patterned nailhead design. With three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has a removable felt linerNailhead trim designFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Burlap wrapped case. The burlap featured on the Big Sky Three Drawer Chest is a natural materi | Yes |
|---|---|
| Finish | Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Burlap wrapped case. The burlap featured on the Big Sky Three Drawer Chest is a natural material and slight color variati |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 159.39 |
| Carton Width | 42.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 26.875W x 13.5D x 6H |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Cedar, Burlap, Nailheads and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 139.55 |
| Image Role Data | {“6700_90366_013_217_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90217_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90217_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90217_80_top”:[ |
| Weight | 139.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 30.25 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Medium Wood |
| Style |
Casual |
| Collection |
Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Big Sky Three Drawer Chest from Room To Room
Vintage and tactile with a chic flair, the Big Sky Three-Drawer Chest combines a Pecky Hickory Veneer solid-wood-edged top in a Vintage Natural finish revealing the authentic knots and wood grain with a burlap-wrapped case accented by a patterned nailhead design. With three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has a removable felt linerNailhead trim designFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Burlap wrapped case. The burlap featured on the Big Sky Three Drawer Chest is a natural materi | Yes |
|---|---|
| Finish | Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Burlap wrapped case. The burlap featured on the Big Sky Three Drawer Chest is a natural material and slight color variati |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 159.39 |
| Carton Width | 42.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 26.875W x 13.5D x 6H |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Cedar, Burlap, Nailheads and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 139.55 |
| Image Role Data | {“6700_90366_013_217_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90217_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90217_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90217_80_top”:[ |
| Weight | 139.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 30.25 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Medium Wood |
| Style |
Casual |
| Collection |
Big Sky |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.