Boheme Verbena Bachelors Chest
Inspired by the Belgian design aesthetic, the lyrical blend of blue toned neutrals in the Verbena Bachelor’s Chest features the Stonewash finish, a play of blue, white and gray on a finely textured surface. With two drawers, there’s a drop-in felt liner in the top drawer, cedar-lined bottom drawer and a touch dimmer switch.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersDrawer opening: 33 1/2W x 12D x 7HDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerFloor to bottom of base rail: 7HTouch dimmer switchPower supplyFaux key escutcheon for decorationFinish: Stonewash, a play of blue, white and gray on a f | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 132.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33.5W x 12D x 7H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Poplar and Cedar Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Stonewashing, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 103.4 |
| Image Role Data | {“5750_90017_BLU3_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90017_BLU3_room”:[“Room Image 1″],”5750_90266_016_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 2″],”5750_90266_016_019_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 3” |
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Blues |
| Style |
Traditional/Formal |
| Collection |
Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Boheme Verbena Bachelors Chest from Room To Room
Inspired by the Belgian design aesthetic, the lyrical blend of blue toned neutrals in the Verbena Bachelor’s Chest features the Stonewash finish, a play of blue, white and gray on a finely textured surface. With two drawers, there’s a drop-in felt liner in the top drawer, cedar-lined bottom drawer and a touch dimmer switch.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersDrawer opening: 33 1/2W x 12D x 7HDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerFloor to bottom of base rail: 7HTouch dimmer switchPower supplyFaux key escutcheon for decorationFinish: Stonewash, a play of blue, white and gray on a f | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 132.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33.5W x 12D x 7H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Poplar and Cedar Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Stonewashing, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 103.4 |
| Image Role Data | {“5750_90017_BLU3_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90017_BLU3_room”:[“Room Image 1″],”5750_90266_016_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 2″],”5750_90266_016_019_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 3” |
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Blues |
| Style |
Traditional/Formal |
| Collection |
Boheme |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.