Ciao Bella Bachelors Chest
Romantic and rustic, the Ciao Bella Bachelors Chest is loaded with character, pairing the soft neutral Maple rub-off finish on the body with a Time Worn Grey accent finish on the scalloped outer edges and feet for a charming touch. The 3-drawer chest features a cedar-lined bottom drawer, 3-plug electrical outlet with USB port for charging electronics. Crafted of Poplar and Hardwood Solis with Maple Veneer.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.75W x 11D x 6H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 26.75W x 13D x 5.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Carton Height | 36.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 159.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, rock, wormholes, multi-layer rub-through, water marks, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 133 |
| Image Role Data | {“5805_90017_87_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90866_96_017_87_019_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_90017_87_room”:[“Room Image 2″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 3”], |
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 33 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Wood |
| Style |
Casual |
| Collection |
Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Ciao Bella Bachelors Chest from Room To Room
Romantic and rustic, the Ciao Bella Bachelors Chest is loaded with character, pairing the soft neutral Maple rub-off finish on the body with a Time Worn Grey accent finish on the scalloped outer edges and feet for a charming touch. The 3-drawer chest features a cedar-lined bottom drawer, 3-plug electrical outlet with USB port for charging electronics. Crafted of Poplar and Hardwood Solis with Maple Veneer.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.75W x 11D x 6H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 26.75W x 13D x 5.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Carton Height | 36.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 159.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, rock, wormholes, multi-layer rub-through, water marks, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 133 |
| Image Role Data | {“5805_90017_87_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90866_96_017_87_019_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_90017_87_room”:[“Room Image 2″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 3”], |
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 33 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Wood |
| Style |
Casual |
| Collection |
Ciao Bella |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.