Modern Mood Bachelors Chest
Softly sophisticated with a clean modern profile and luxe mixture of materials, the Modern Mood Bachelor’s Chest is a stunning statement piece. The case has rounded corners and a plinth base and offers five self-closing drawers. The top two drawers are felt-lined, and the bottom drawer is cedar-lined. Crafted of Oak Veneers, the nightstand is finished in the serene Diamond color and accented by metal pulls wrapped in leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Five self-closing drawersTop two drawers are felt-linedCedar-lined bottom drawerRounded cornersFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 19.125W x 15.75D x 6.75H |
| 2nd-4th Row Drawer Dimensions | 19.125W x 15.75D x 7.25H |
| Alternate Finish Items | 6850-90017-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 47.75 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 300.80 |
| Carton Width | 53.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 44.25 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 266.1 |
| Image Role Data | {“6850_90266_017_007_016_119_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_90017_007_80_room”:[“Room Image 2″],”6850_90017_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90017_80_straight_silo”:[“Silo |
| Weight | 266.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 50 × 44.25 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Wood |
| Style |
Modern/contemporary |
| Collection |
Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Modern Mood Bachelors Chest from Room To Room
Softly sophisticated with a clean modern profile and luxe mixture of materials, the Modern Mood Bachelor’s Chest is a stunning statement piece. The case has rounded corners and a plinth base and offers five self-closing drawers. The top two drawers are felt-lined, and the bottom drawer is cedar-lined. Crafted of Oak Veneers, the nightstand is finished in the serene Diamond color and accented by metal pulls wrapped in leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Five self-closing drawersTop two drawers are felt-linedCedar-lined bottom drawerRounded cornersFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 19.125W x 15.75D x 6.75H |
| 2nd-4th Row Drawer Dimensions | 19.125W x 15.75D x 7.25H |
| Alternate Finish Items | 6850-90017-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 47.75 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 300.80 |
| Carton Width | 53.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 44.25 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 266.1 |
| Image Role Data | {“6850_90266_017_007_016_119_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_90017_007_80_room”:[“Room Image 2″],”6850_90017_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90017_80_straight_silo”:[“Silo |
| Weight | 266.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 50 × 44.25 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Wood |
| Style |
Modern/contemporary |
| Collection |
Modern Mood |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.