Surfrider Bachelors Chest
Inspired by the laid-back California coast and exuding a resort ambience, the Surfrider Bachelor’s Chest features 3 self-closing drawers with an inverted diamond design. Crafted of Pecan Veneers, Cedar and felt panel, the chest is finished in the light natural Driftwood finish with distressing including sandblasting and bleaching. Loaded with function, the chest has a power supply, a light underneath with a 3-intensity touch switch, a phone clip and a cedar-lined bottom drawer.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawers with inverted diamond designTop drawer has removable felt linerBottom drawer is cedar-linedPower supplyLight underneath with a three-intensity touch switchPhone clipFinish: Driftwood: a light, natural finishHardware: Silver colo | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st and 2nd Row Drawer Dimensions | 33W x 11.5D x 5.25H |
| 1st and 2nd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 33W x 11.5D x 3.75H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 161.50 |
| Carton Width | 41.50 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Cedar, Felt Panel, Outlet, Light, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 139 |
| Image Role Data | {“6015_90017_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6015_90017_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90017_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 32.25 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Wood |
| Style |
Casual |
| Collection |
Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Surfrider Bachelors Chest from Room To Room
Inspired by the laid-back California coast and exuding a resort ambience, the Surfrider Bachelor’s Chest features 3 self-closing drawers with an inverted diamond design. Crafted of Pecan Veneers, Cedar and felt panel, the chest is finished in the light natural Driftwood finish with distressing including sandblasting and bleaching. Loaded with function, the chest has a power supply, a light underneath with a 3-intensity touch switch, a phone clip and a cedar-lined bottom drawer.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawers with inverted diamond designTop drawer has removable felt linerBottom drawer is cedar-linedPower supplyLight underneath with a three-intensity touch switchPhone clipFinish: Driftwood: a light, natural finishHardware: Silver colo | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st and 2nd Row Drawer Dimensions | 33W x 11.5D x 5.25H |
| 1st and 2nd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 33W x 11.5D x 3.75H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 161.50 |
| Carton Width | 41.50 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Cedar, Felt Panel, Outlet, Light, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 139 |
| Image Role Data | {“6015_90017_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6015_90017_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90017_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 32.25 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Wood |
| Style |
Casual |
| Collection |
Surfrider |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.
Product Inquiry
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.