Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Simply magical, this shimmering beauty adorned with reverse painted glass drawer fronts in a creamy white finish looks like it belongs in a fairytale with a happy ending. The dreamy drawer fronts are paired with a silver finish on the case with rich undertones of gold and champagne. Jewelry-like hardware is in an antique silver color. Included is a power bar with 3 electrical outlets and one live USB port and an underneath light with 3-intensity touch switch. The top drawer has a cream-colored removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer has a cream colored removable felt linerBottom drawer has a cedar-lined bottomAll drawer fronts have reverse handpainted glass frontsPower supplyUnderneath light with three-intensity touch switchMirror accentsFinish: Jewel, a silve | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 32.5W x 12.75D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 33.5W x 14.75D x 5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 33.5W x 14.75D x 5.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 166.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 31.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Felt Liner, Cedar, Eglomise |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 141 |
| Image Role Data | {“5875_90017_95_room”:[“Room Image 1″],”5865_90866_116_02_5875_90017_95_room”:[“Room Image 2″],”5865_90866_116_02_5875_90017_95_room2”:[“Room Image 3″],”5875_90017_95_silo”:[“Silo Image 1”,”S |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 31 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Silvers |
| Style |
Traditional/Formal |
| Collection |
Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest from Room To Room
Simply magical, this shimmering beauty adorned with reverse painted glass drawer fronts in a creamy white finish looks like it belongs in a fairytale with a happy ending. The dreamy drawer fronts are paired with a silver finish on the case with rich undertones of gold and champagne. Jewelry-like hardware is in an antique silver color. Included is a power bar with 3 electrical outlets and one live USB port and an underneath light with 3-intensity touch switch. The top drawer has a cream-colored removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer has a cream colored removable felt linerBottom drawer has a cedar-lined bottomAll drawer fronts have reverse handpainted glass frontsPower supplyUnderneath light with three-intensity touch switchMirror accentsFinish: Jewel, a silve | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 32.5W x 12.75D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 33.5W x 14.75D x 5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 33.5W x 14.75D x 5.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 166.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 31.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Felt Liner, Cedar, Eglomise |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 141 |
| Image Role Data | {“5875_90017_95_room”:[“Room Image 1″],”5865_90866_116_02_5875_90017_95_room”:[“Room Image 2″],”5865_90866_116_02_5875_90017_95_room2”:[“Room Image 3″],”5875_90017_95_silo”:[“Silo Image 1”,”S |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 31 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Silvers |
| Style |
Traditional/Formal |
| Collection |
Sanctuary 2 |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.
Product Inquiry
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.