Axiom Dresser
The Axiom dresser is a refined blend of linear and triangular designs with a clean, contemporary look. Expertly crafted with poplar solids and engineered faux anigre veneers, the dresser features cast shaped overlays with a 3-D motif of an inverted pyramid. The dynamic pattern adds depth and originality to this glamorous transitional piece. Two silky, low-sheen finishes, Linear White and Linear Gray, serve as the perfect complement to the hand-applied plaster in a White Linen finish. Brushed Silver hardware provides functionally while accentuating the main elements of the piece.
Product Details
| Cubes | 37.69 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey, WDF – 381 Linear White and WDF – 381 White Linen |
| Overall Product Height | 38.5 |
| Overall Product Width | 65.56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0021.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 308.0 |
| Total Shipping Weight | 308.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Dresser is bored for optional 381-322 mirror support attachment. | Yes |
| Linear Gray finish on top, frame and base | Yes |
| Note: For safety, an anti-tipping kit is included with instruction sheet. | Yes |
| Linear White finish on end panels | Yes |
| Six drawers with cast shaped overlays on drawer fronts in White Linen finish | Yes |
| Poplar solids and engineered faux anigre veneers | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 38.5 in (97.79 cm) |
| Width | 65.56 in (166.52 cm) |
| Qty On Hand | 16 |
| Dimensions | 19 × 65.56 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Linear Grey ,Linear White and White Linen |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Axiom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Axiom Dresser from Room To Room
The Axiom dresser is a refined blend of linear and triangular designs with a clean, contemporary look. Expertly crafted with poplar solids and engineered faux anigre veneers, the dresser features cast shaped overlays with a 3-D motif of an inverted pyramid. The dynamic pattern adds depth and originality to this glamorous transitional piece. Two silky, low-sheen finishes, Linear White and Linear Gray, serve as the perfect complement to the hand-applied plaster in a White Linen finish. Brushed Silver hardware provides functionally while accentuating the main elements of the piece.
Product Details
| Cubes | 37.69 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey, WDF – 381 Linear White and WDF – 381 White Linen |
| Overall Product Height | 38.5 |
| Overall Product Width | 65.56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0021.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 308.0 |
| Total Shipping Weight | 308.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Dresser is bored for optional 381-322 mirror support attachment. | Yes |
| Linear Gray finish on top, frame and base | Yes |
| Note: For safety, an anti-tipping kit is included with instruction sheet. | Yes |
| Linear White finish on end panels | Yes |
| Six drawers with cast shaped overlays on drawer fronts in White Linen finish | Yes |
| Poplar solids and engineered faux anigre veneers | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 38.5 in (97.79 cm) |
| Width | 65.56 in (166.52 cm) |
| Qty On Hand | 16 |
| Dimensions | 19 × 65.56 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Linear Grey ,Linear White and White Linen |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Axiom |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.