Big Sky Wardrobe
Inspired by the grandeur of wide open spaces in the American wilderness, the Big Sky Wardrobe exudes warmth with its rustic Pecky Hickory Veneers and Vintage Natural finish. The sweeping arched panel at the top of the case, authentic door hinges and wood bar hardware take you back to the heritage of post and beam construction and true craftsmanship. Behind the two doors is a removable clothes rod, two adjustable shelves and three drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doorsRemovable clothes rodTwo adjustable shelves behind pair of doorsThree drawersFinish: Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Door Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers i | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Door Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers is featured in contrasting pane |
| 1st Row Drawer Dimensions | 40.25W x 11.5D x 4.75H |
| 1st Row Shelf Opening | 49.75W x 18.125D x 19.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 49.75W x 18.125D x 12.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 40.25W x 11.5D x 6H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 90.50 |
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 523.38 |
| Carton Width | 56.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 17.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 46 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 83.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin, Nailheads and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6700-TIMBER-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 52.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 49.75W x 18.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 472.67 |
| Image Role Data | {“6700_90013_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90013_80_room2”:[“Room Image 2″],”6700_90366_013_217_80_room”:[“Room Image 3″],”6700_90013_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_900 |
| Weight | 472.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 52 × 83 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Medium Wood |
| Style |
Casual |
| Collection |
Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Big Sky Wardrobe from Room To Room
Inspired by the grandeur of wide open spaces in the American wilderness, the Big Sky Wardrobe exudes warmth with its rustic Pecky Hickory Veneers and Vintage Natural finish. The sweeping arched panel at the top of the case, authentic door hinges and wood bar hardware take you back to the heritage of post and beam construction and true craftsmanship. Behind the two doors is a removable clothes rod, two adjustable shelves and three drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doorsRemovable clothes rodTwo adjustable shelves behind pair of doorsThree drawersFinish: Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Door Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers i | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Door Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers is featured in contrasting pane |
| 1st Row Drawer Dimensions | 40.25W x 11.5D x 4.75H |
| 1st Row Shelf Opening | 49.75W x 18.125D x 19.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 49.75W x 18.125D x 12.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 40.25W x 11.5D x 6H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 90.50 |
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 523.38 |
| Carton Width | 56.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 17.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 46 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 83.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin, Nailheads and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6700-TIMBER-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 52.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 49.75W x 18.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 472.67 |
| Image Role Data | {“6700_90013_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90013_80_room2”:[“Room Image 2″],”6700_90366_013_217_80_room”:[“Room Image 3″],”6700_90013_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_900 |
| Weight | 472.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 52 × 83 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Medium Wood |
| Style |
Casual |
| Collection |
Big Sky |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.