Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Vintage and romantic, the five-drawer bureau’s softly curved front and chunky feet hearken back to a kinder, simpler time. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the top two drawers have a drop-in felt liner and the bottom drawers are cedar-lined. The exquisite black finish is multi-layered, with the appearance it has aged gracefully through generations.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 22.75W x 13.5D x 3.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 47.5W x 10.75D x 6H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 3rd and 4th Row Drawer Dimensions | 48W x 10.75D x 6H |
| 3rd and 4th Row Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Carton Height | 47.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 242.95 |
| Carton Width | 60.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 44.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bureaus |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 207.68 |
| Image Role Data | {“5805_90011_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90011_99_90004_00_room”:[“Room Image 1″],”5805_90011_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_90011_99_top”:[“Top Silo Image 1”],”5 |
| Weight | 207.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 56 × 44 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Blacks |
| Style |
Casual |
| Collection |
Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Ciao Bella Five-Drawer Bureau from Room To Room
Vintage and romantic, the five-drawer bureau’s softly curved front and chunky feet hearken back to a kinder, simpler time. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the top two drawers have a drop-in felt liner and the bottom drawers are cedar-lined. The exquisite black finish is multi-layered, with the appearance it has aged gracefully through generations.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 22.75W x 13.5D x 3.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 47.5W x 10.75D x 6H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 3rd and 4th Row Drawer Dimensions | 48W x 10.75D x 6H |
| 3rd and 4th Row Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Carton Height | 47.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 242.95 |
| Carton Width | 60.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 44.00 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bureaus |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 207.68 |
| Image Role Data | {“5805_90011_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90011_99_90004_00_room”:[“Room Image 1″],”5805_90011_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_90011_99_top”:[“Top Silo Image 1”],”5 |
| Weight | 207.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 56 × 44 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Blacks |
| Style |
Casual |
| Collection |
Ciao Bella |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.