Ciao Bella Wardrobe
From the tip of its arched top to its delicately scalloped base, the Ciao Bella Wardrobe is all romance. In a dreamy creamy finish that is hand-chiseled to look beautifully aged, the wardrobe is packed with storage with two doors, two adjustable shelves, a clothing rod and one drawer. This casual yet elegant focal-point designer piece is crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple and Pine Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 83.75 |
| Carton Length | 26.50 |
| Carton Weight | 277.20 |
| Carton Width | 48.50 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 35.25W x 18.5D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 80.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple and Pine Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 44.50 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rock, emulsion, spatter, water marks, cow tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 220 |
| Image Role Data | {“5805_90013_94_room”:[“Room Image 1″],”5805_90013_94_room2”:[“Room Image 2″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 3″],”5805_90013_94_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angle |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 44.5 × 80.5 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Whites/Creams/Beiges |
| Style |
Casual |
| Collection |
Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Ciao Bella Wardrobe from Room To Room
From the tip of its arched top to its delicately scalloped base, the Ciao Bella Wardrobe is all romance. In a dreamy creamy finish that is hand-chiseled to look beautifully aged, the wardrobe is packed with storage with two doors, two adjustable shelves, a clothing rod and one drawer. This casual yet elegant focal-point designer piece is crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple and Pine Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 83.75 |
| Carton Length | 26.50 |
| Carton Weight | 277.20 |
| Carton Width | 48.50 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 35.25W x 18.5D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 80.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple and Pine Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 44.50 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rock, emulsion, spatter, water marks, cow tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 220 |
| Image Role Data | {“5805_90013_94_room”:[“Room Image 1″],”5805_90013_94_room2”:[“Room Image 2″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 3″],”5805_90013_94_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angle |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 44.5 × 80.5 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Whites/Creams/Beiges |
| Style |
Casual |
| Collection |
Ciao Bella |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.