Retreat Split Rattan Wardrobe
Tactile and textured in a tranquil modern design, the Retreat Split Rattan Wardrobe is a striking focal point piece. The carved resin door fronts feature a reeded design, accented by a custom large round pull in a soft pewter color. The case is crafted of Oak and Maple Veneers and finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns in the wood veneer. The doors have magnetic door catches, and behind the doors are two adjustable shelves, one removable clothing rod, four self-closing drawers. The top drawer has a removable felt liner and jewelry tray.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with roller catchesTwo adjustable shelvesOne removable clothing rodFour self-closing drawersTop drawer has a removable felt liner and jewelry trayCarved resin door fronts in a reeded designFinish: Dune: Transparent by design to showcase the uniq | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 37W x 13.5D x 2.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 42.25W x 17.5D x 13.5H |
| 2nd Row Shelf Opening | 42.25W x 17.5D x 14.5H |
| Alternate Finish Items | 6950-90013-99 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 88.50 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 344.00 |
| Carton Width | 48.25 |
| Depth | 20.50 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 84.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Resin |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 44.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 42.25W x 17.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 |
| Weight | 265 |
| Image Role Data | {“6950_90013_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90013_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6950_90013_80_straight_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Straight”] |
| Dovetailed Drawers | No |
| Full Extension Drawers | No |
| Metal Distressing | No |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 44 × 84 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Wood |
| Style |
Casual |
| Collection |
Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Retreat Split Rattan Wardrobe from Room To Room
Tactile and textured in a tranquil modern design, the Retreat Split Rattan Wardrobe is a striking focal point piece. The carved resin door fronts feature a reeded design, accented by a custom large round pull in a soft pewter color. The case is crafted of Oak and Maple Veneers and finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns in the wood veneer. The doors have magnetic door catches, and behind the doors are two adjustable shelves, one removable clothing rod, four self-closing drawers. The top drawer has a removable felt liner and jewelry tray.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with roller catchesTwo adjustable shelvesOne removable clothing rodFour self-closing drawersTop drawer has a removable felt liner and jewelry trayCarved resin door fronts in a reeded designFinish: Dune: Transparent by design to showcase the uniq | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 37W x 13.5D x 2.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 42.25W x 17.5D x 13.5H |
| 2nd Row Shelf Opening | 42.25W x 17.5D x 14.5H |
| Alternate Finish Items | 6950-90013-99 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 88.50 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 344.00 |
| Carton Width | 48.25 |
| Depth | 20.50 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 84.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Resin |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 44.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 42.25W x 17.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 |
| Weight | 265 |
| Image Role Data | {“6950_90013_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90013_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6950_90013_80_straight_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Straight”] |
| Dovetailed Drawers | No |
| Full Extension Drawers | No |
| Metal Distressing | No |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 44 × 84 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Wood |
| Style |
Casual |
| Collection |
Retreat |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.