Chatelet Dresser
A vision of romantic style with its scalloped base, turned legs and elegant hardware, the Chatelet Dresser is finished in Caramel Froth, a soft amber color with a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings. The six drawers include a drop-in felt liner for the top two drawers and cedar lining in the two bottom drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersDrop-in felt for top two drawersTwo bottom drawers are cedar-linedFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth finishHardware: Bur | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 286.70 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27W x 13.5D x 8.25H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers with Resin, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 241.6 |
| Image Role Data | {“5300_90001drawer”:[“Detail Image 1″],”5300_90001room”:[“Room Image 1″],”5300_90001_90006room”:[“Room Image 2″],”5300_90266room”:[“Room Image 3″],”5300_90001silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/ |
| Weight | 241.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 40.5 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Wood |
| Style |
Traditional/Formal |
| Collection |
Chatelet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Chatelet Dresser from Room To Room
A vision of romantic style with its scalloped base, turned legs and elegant hardware, the Chatelet Dresser is finished in Caramel Froth, a soft amber color with a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings. The six drawers include a drop-in felt liner for the top two drawers and cedar lining in the two bottom drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersDrop-in felt for top two drawersTwo bottom drawers are cedar-linedFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth finishHardware: Bur | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 286.70 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27W x 13.5D x 8.25H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers with Resin, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 241.6 |
| Image Role Data | {“5300_90001drawer”:[“Detail Image 1″],”5300_90001room”:[“Room Image 1″],”5300_90001_90006room”:[“Room Image 2″],”5300_90266room”:[“Room Image 3″],”5300_90001silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/ |
| Weight | 241.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 40.5 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Light Wood |
| Style |
Traditional/Formal |
| Collection |
Chatelet |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.
Product Inquiry
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.