Rio Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Take comfort to the next level with the Rio Power Reclining Loveseat with Power Headrests, available in our premium leather upholstery. Built for two, this ergonomic loveseat features easy-to-access power controls that allow you to independently adjust the headrest and recline, dialing in the right level of support for both people sitting. USB charging ports in the power controls keep devices charged and ready for streaming. Designed for optimal ergonomics, Rio has plush divided back cushions that cradle you neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests take pressure off your forearms, while our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility for long periods of sitting. To make Rio your own, choose from over 50 options of our premium leather that is cleanable and durable.
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 47.70 |
| Carton Weight | 228 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand |
Flexsteel |
| Color |
Brown |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Rio |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Rio Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests from Room To Room
Take comfort to the next level with the Rio Power Reclining Loveseat with Power Headrests, available in our premium leather upholstery. Built for two, this ergonomic loveseat features easy-to-access power controls that allow you to independently adjust the headrest and recline, dialing in the right level of support for both people sitting. USB charging ports in the power controls keep devices charged and ready for streaming. Designed for optimal ergonomics, Rio has plush divided back cushions that cradle you neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests take pressure off your forearms, while our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility for long periods of sitting. To make Rio your own, choose from over 50 options of our premium leather that is cleanable and durable.
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 47.70 |
| Carton Weight | 228 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand |
Flexsteel |
| Color |
Brown |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Rio |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.