Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
Get all the comfort of a powered recliner in a design that looks like high-end stationary seating with the Arlo Power Recliner with Power Headrest. Distinctive triple-divide back cushions have a tailored look and keep your head, neck and lower back supported. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as you sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms comfy. When you’re ready to lay back and relax, you can independently adjust the headrest and recline using a convenient power control on the arm. There’s also a built-in USB charging port in the power control, so you don’t have to worry about your devices dying. Durability is guaranteed with our patented DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility and ensures that your recliner will stay supportive for years to come. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand |
Flexsteel |
| Color |
Gray |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Arlo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest from Room To Room
Get all the comfort of a powered recliner in a design that looks like high-end stationary seating with the Arlo Power Recliner with Power Headrest. Distinctive triple-divide back cushions have a tailored look and keep your head, neck and lower back supported. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as you sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms comfy. When you’re ready to lay back and relax, you can independently adjust the headrest and recline using a convenient power control on the arm. There’s also a built-in USB charging port in the power control, so you don’t have to worry about your devices dying. Durability is guaranteed with our patented DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility and ensures that your recliner will stay supportive for years to come. Choose from over 250 fabric options to create a look that’s all your own.
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand |
Flexsteel |
| Color |
Gray |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Arlo |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.