Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Timeless, traditional details meet today’s modern comfort capabilities with the Elizabeth leather power recliner. Inspired by vintage stationary furniture, this recliner features sloped, petite roll arms, curved side base rails and decorative nailhead trim reminiscent of a bygone era. A high-divide back, extended footrest and powered headrest provide support for complete relaxation. Upholstered in a buttery-soft, durable, brunette brown leather, the Elizabeth power recliner exudes elegance and luxury.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Elizabeth |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 297-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 28.110 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 329 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 329 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 32 × 41 in |
| Brand |
Flexsteel |
| Color |
Brown |
| Style |
Traditional |
| Collection |
Elizabeth |
| Features | , , , |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest from Room To Room
Timeless, traditional details meet today’s modern comfort capabilities with the Elizabeth leather power recliner. Inspired by vintage stationary furniture, this recliner features sloped, petite roll arms, curved side base rails and decorative nailhead trim reminiscent of a bygone era. A high-divide back, extended footrest and powered headrest provide support for complete relaxation. Upholstered in a buttery-soft, durable, brunette brown leather, the Elizabeth power recliner exudes elegance and luxury.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Elizabeth |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 297-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 28.110 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 329 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 329 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 32 × 41 in |
| Brand |
Flexsteel |
| Color |
Brown |
| Style |
Traditional |
| Collection |
Elizabeth |
| Features | , , , |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.
Product Inquiry
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.