Hurley Power Recliner with Power Headrest
Tailored to reflect your good taste and to offer renewing comfort, the Hurley Power Recliner with Power Headrest and a bustle-style back is so stylish you would never know it reclines and supports your head, neck and shoulders at the touch of a button. Covered in the high-quality semi-aniline top grain aniline Dove leather, it has chic spool feet in a white wood finish. Includes USB port to charge your device while you relax.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 |
|---|---|
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 30.50 |
| Carton Weight | 134.00 |
| Carton Width | 31.50 |
| Depth | 40.00 |
| Distance from Wall to Recline | 19 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Full Recline Length | 69.5 |
| Height | 41.00 |
| Leather | Aline Dove (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-ALINE-DOVE-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 21 |
| Seat to Back Height | 27.5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Recliners |
| Teardrop Swatch | HU-ALINE-DOVE-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 31.00 |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“RC100_PH_090_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”RC100_PH_090_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”RC100_PH_090_full_open_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Full Open”],”R |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 31 × 41 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Beige |
| Style |
Traditional/Formal |
| Collection |
RC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Hurley Power Recliner with Power Headrest from Room To Room
Tailored to reflect your good taste and to offer renewing comfort, the Hurley Power Recliner with Power Headrest and a bustle-style back is so stylish you would never know it reclines and supports your head, neck and shoulders at the touch of a button. Covered in the high-quality semi-aniline top grain aniline Dove leather, it has chic spool feet in a white wood finish. Includes USB port to charge your device while you relax.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 |
|---|---|
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 30.50 |
| Carton Weight | 134.00 |
| Carton Width | 31.50 |
| Depth | 40.00 |
| Distance from Wall to Recline | 19 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Full Recline Length | 69.5 |
| Height | 41.00 |
| Leather | Aline Dove (Semi-Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-ALINE-DOVE-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 21 |
| Seat to Back Height | 27.5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Recliners |
| Teardrop Swatch | HU-ALINE-DOVE-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 31.00 |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“RC100_PH_090_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”RC100_PH_090_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”RC100_PH_090_full_open_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Full Open”],”R |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 31 × 41 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Beige |
| Style |
Traditional/Formal |
| Collection |
RC |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.