Massimo Fabric Wedge
Motion seating has never been this sculptural or stunning. Part of the Massimo power motion sectional, the Massimo wedge forms the corner of a custom configuration. The generous profile is accented with deep upholstery that offers cloud-like comfort. While the wedge does not recline, the head rest pops up for support. The oversized, modern style showcases the ultimate in luxurious seating.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
|---|---|
| Companion Skus | B830RO, B835RO, B836RO and B855RO |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1501-012 |
| Fabric Shown | 1501-012 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 68 |
| Product Name Search | Massimo Fabric Wedge |
| Product Type | Wedge |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Shipping Weight | 129.0 |
| Total Shipping Weight | 129.0 |
| Website Material | Fabric |
| Tight back | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Available only in fabric shown | Yes |
| Modern style | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Not designed to be used as a stand-alone item | Yes |
| Instock | Yes |
| Cubes | 53.16 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 10 |
| Dimensions | 44 × 68 × 32 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
White |
| Collection |
Bernhardt Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Massimo Fabric Wedge from Room To Room
Motion seating has never been this sculptural or stunning. Part of the Massimo power motion sectional, the Massimo wedge forms the corner of a custom configuration. The generous profile is accented with deep upholstery that offers cloud-like comfort. While the wedge does not recline, the head rest pops up for support. The oversized, modern style showcases the ultimate in luxurious seating.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
|---|---|
| Companion Skus | B830RO, B835RO, B836RO and B855RO |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1501-012 |
| Fabric Shown | 1501-012 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 68 |
| Product Name Search | Massimo Fabric Wedge |
| Product Type | Wedge |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Shipping Weight | 129.0 |
| Total Shipping Weight | 129.0 |
| Website Material | Fabric |
| Tight back | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Available only in fabric shown | Yes |
| Modern style | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Not designed to be used as a stand-alone item | Yes |
| Instock | Yes |
| Cubes | 53.16 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | 10 |
| Dimensions | 44 × 68 × 32 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
White |
| Collection |
Bernhardt Living |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.
Product Inquiry
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.