Avanni Outdoor Sectional
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and elegant design. The clean, modern design of the Avanni sectional features a linear, low-profile frame, track arms and cylindrical aluminum legs. Deep, sumptuous cushions create a soft, inviting look. Upholstered in all-weather fabric, this luxurious piece lends style and sophistication to any outdoor space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (9) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 230.96 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8030O, C8033O, C8040O and C8042O |
| Furniturecoverinlightgrey | C8030BO, C8033BO, C8040BO and C8042BO |
| Kitted Skus | O8030, O8033, O8040, O8042 |
| Marketing Labels | Avanni Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 7 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 138 |
| Pieces Shown | O8030 Avanni Armless Chair, O8033 Avanni Right Arm Cuddler, O8040 Avanni Armless Loveseat and O8042 Avanni Left Arm Loveseat |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 435.0 |
| Total Shipping Weight | 435.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fiber back pillow | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective covers available for individual components for an additional charge | Yes |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Aluminum legs with clear powder coat finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Companion Skus | O8031, O8032, O8034 and O8041 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–_dT6Z9hu–/b8jdtcf0r3qva9xmpenp.pdf |
| Sectional Skus | O8030, O8033, O8040 and O8042 |
| Depth | 157 in (398.78 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 138 in (350.52 cm) |
| Dimensions | 157 × 138 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Style |
Modern |
| Collection |
Bernhardt Exteriors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Your Style. Your Rules.
This product is 100% customizable. Choose your colors, add your personal mark, or tweak the design. Why buy off the rack when you can have a perfect fit?
Our friendly team is here to collaborate with you. Whether you have a fully-formed idea or just a spark of inspiration, we'll help you explore the possibilities—from colors and materials to personal engravings. Reach out to us to start your free design consultation. Discover how easy and fun it is to craft your very own unique look and make it truly yours!"
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Avanni Outdoor Sectional from Room To Room
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and elegant design. The clean, modern design of the Avanni sectional features a linear, low-profile frame, track arms and cylindrical aluminum legs. Deep, sumptuous cushions create a soft, inviting look. Upholstered in all-weather fabric, this luxurious piece lends style and sophistication to any outdoor space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (9) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 230.96 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8030O, C8033O, C8040O and C8042O |
| Furniturecoverinlightgrey | C8030BO, C8033BO, C8040BO and C8042BO |
| Kitted Skus | O8030, O8033, O8040, O8042 |
| Marketing Labels | Avanni Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 7 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 138 |
| Pieces Shown | O8030 Avanni Armless Chair, O8033 Avanni Right Arm Cuddler, O8040 Avanni Armless Loveseat and O8042 Avanni Left Arm Loveseat |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 435.0 |
| Total Shipping Weight | 435.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fiber back pillow | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective covers available for individual components for an additional charge | Yes |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Aluminum legs with clear powder coat finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Companion Skus | O8031, O8032, O8034 and O8041 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–_dT6Z9hu–/b8jdtcf0r3qva9xmpenp.pdf |
| Sectional Skus | O8030, O8033, O8040 and O8042 |
| Depth | 157 in (398.78 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 138 in (350.52 cm) |
| Dimensions | 157 × 138 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Cream |
| Style |
Modern |
| Collection |
Bernhardt Exteriors |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.