Barnes Fabric Sectional
The Barnes sectional takes the best of traditional design and updates the look for more modern living. A rolled arm has a sleeker style, block feet are slightly tapered, and the details are tailored to perfection. The result is a transitional style that is balanced and beautiful.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 197.25 |
|---|---|
| Fabric | 1373-200 |
| Fabric Shown | 1373-200 |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |
| Kitted Skus | B2130M, B2132M, B2141M, B2142M |
| Pieces Shown | B2130M Barnes Armless Chair, B2132M Barnes Corner Chair, B2141M Barnes Right Arm Loveseat and B2142M Barnes Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Sectional Skus | B2130M, B2132M, B2141M and B2142M |
| Shipping Weight | 445.0 |
| Total Shipping Weight | 445.0 |
| Website Material | Fabric |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 138.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Rolled arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Depth | 108.75 in (276.23 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Qty On Hand | 11 |
| Width | 138.75 in (352.43 cm) |
| Block feet in Java Cerused finish | Yes |
| Dimensions | 108.75 × 138.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Java Cerused |
| Collection |
Bernhardt Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Your Style. Your Rules.
This product is 100% customizable. Choose your colors, add your personal mark, or tweak the design. Why buy off the rack when you can have a perfect fit?
Our friendly team is here to collaborate with you. Whether you have a fully-formed idea or just a spark of inspiration, we'll help you explore the possibilities—from colors and materials to personal engravings. Reach out to us to start your free design consultation. Discover how easy and fun it is to craft your very own unique look and make it truly yours!"
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Barnes Fabric Sectional from Room To Room
The Barnes sectional takes the best of traditional design and updates the look for more modern living. A rolled arm has a sleeker style, block feet are slightly tapered, and the details are tailored to perfection. The result is a transitional style that is balanced and beautiful.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 197.25 |
|---|---|
| Fabric | 1373-200 |
| Fabric Shown | 1373-200 |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |
| Kitted Skus | B2130M, B2132M, B2141M, B2142M |
| Pieces Shown | B2130M Barnes Armless Chair, B2132M Barnes Corner Chair, B2141M Barnes Right Arm Loveseat and B2142M Barnes Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Sectional Skus | B2130M, B2132M, B2141M and B2142M |
| Shipping Weight | 445.0 |
| Total Shipping Weight | 445.0 |
| Website Material | Fabric |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 138.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Rolled arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Back Pillow | (7) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Depth | 108.75 in (276.23 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Number Of Seat Cushions | 6 |
| Qty On Hand | 11 |
| Width | 138.75 in (352.43 cm) |
| Block feet in Java Cerused finish | Yes |
| Dimensions | 108.75 × 138.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Java Cerused |
| Collection |
Bernhardt Living |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.