Billings Leather Power Motion Sectional
The Billings 6-piece power motion sectional features an updated classic club seating design. The track arms feature a unique fold-over padding that offers comfort, while stitched details on the sides and back give the sectional a unique look. Smooth power motion reclines the seats while headrests pop up for support.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Companion Skus | 8355RO |
|---|---|
| Kitted Skus | 8330RO, 8330RO, 8330RO, 8335RO, 8336RO, 8360RO |
| Leather | 369-200 |
| Leather Shown | 369-200 |
| Pieces Shown | 8330RO Billings Armless Power Motion Chair, 8335RO Billings Right Arm Power Motion Chair, 8336RO Billings Left Arm Power Motion Chair and 8360RO Billings Wedge |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Sectional Skus | 8330RO, 8335RO, 8336RO and 8360RO |
| Shipping Weight | 976.0 |
| Total Shipping Weight | 976.0 |
| Power footrest | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Padded track arm | Yes |
| Block feet | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Website Material | Leather |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 154 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
| Cubes | 190.96 |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Depth | 122.5 in (311.15 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–3B1MwJR—/mkzd5hv0rcd163zlii0e.pdf |
| Marketing Labels | Living_Billings Leather PM Sectional.pdf |
| Width | 154 in (391.16 cm) |
| Dimensions | 122.5 × 154 × 32 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Brown |
| Collection |
Bernhardt Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Your Style. Your Rules.
This product is 100% customizable. Choose your colors, add your personal mark, or tweak the design. Why buy off the rack when you can have a perfect fit?
Our friendly team is here to collaborate with you. Whether you have a fully-formed idea or just a spark of inspiration, we'll help you explore the possibilities—from colors and materials to personal engravings. Reach out to us to start your free design consultation. Discover how easy and fun it is to craft your very own unique look and make it truly yours!"
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Billings Leather Power Motion Sectional from Room To Room
The Billings 6-piece power motion sectional features an updated classic club seating design. The track arms feature a unique fold-over padding that offers comfort, while stitched details on the sides and back give the sectional a unique look. Smooth power motion reclines the seats while headrests pop up for support.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Companion Skus | 8355RO |
|---|---|
| Kitted Skus | 8330RO, 8330RO, 8330RO, 8335RO, 8336RO, 8360RO |
| Leather | 369-200 |
| Leather Shown | 369-200 |
| Pieces Shown | 8330RO Billings Armless Power Motion Chair, 8335RO Billings Right Arm Power Motion Chair, 8336RO Billings Left Arm Power Motion Chair and 8360RO Billings Wedge |
| Product Type | Power Motion Sectional |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Sectional Skus | 8330RO, 8335RO, 8336RO and 8360RO |
| Shipping Weight | 976.0 |
| Total Shipping Weight | 976.0 |
| Power footrest | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Padded track arm | Yes |
| Block feet | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Website Material | Leather |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 154 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
| Cubes | 190.96 |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Depth | 122.5 in (311.15 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–3B1MwJR—/mkzd5hv0rcd163zlii0e.pdf |
| Marketing Labels | Living_Billings Leather PM Sectional.pdf |
| Width | 154 in (391.16 cm) |
| Dimensions | 122.5 × 154 × 32 in |
|---|---|
| Brand |
Bernhardt Furniture |
| Color |
Brown |
| Collection |
Bernhardt Living |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.