Beau Swivel w/Power Footrest
Inviting and plush, the Beau Chair is offered in the warm caramel brown-colored Pecan Aniline Top Grain Leather and combines the comfort of both swivel motion and a touch-activated power footrest.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 |
|---|---|
| Back Fill Material | Foam and Feather |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 30.00 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 35.00 |
| Charging USB Ports? | No |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 37.50 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Power |
| Foam Density | 1.9 lbs. / cu. ft. and over |
| Full Recline Length | 50 |
| Height | 36.00 |
| KD | Yes |
| Leather | Pecan L737 (Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Aniline |
| Levelers | No |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-PECAN-L737-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Motion Type 2 | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Pillow | No |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Spring-Up Type | Sinuous Wire |
| Seat Width | 23 |
| Seat to Back Height | 20 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-PECAN-L737-TD |
| USB Ports? | No |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 34.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Wood Joinery Type | Basic Butt |
| Weight | 115 |
| Image Role Data | {“CC612_PFSW_082_detail”:[“Detail Image 1″],”CC612_PFSW_082_room”:[“Room Image 1″],”CC612_PFSW_082_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC612_PFSW_082_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 34.5 × 36 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Style |
Modern/contemporary |
| Collection |
CC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Why buy the Beau Swivel w/Power Footrest from Room To Room
Inviting and plush, the Beau Chair is offered in the warm caramel brown-colored Pecan Aniline Top Grain Leather and combines the comfort of both swivel motion and a touch-activated power footrest.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 |
|---|---|
| Back Fill Material | Foam and Feather |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 30.00 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 35.00 |
| Charging USB Ports? | No |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 37.50 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Power |
| Foam Density | 1.9 lbs. / cu. ft. and over |
| Full Recline Length | 50 |
| Height | 36.00 |
| KD | Yes |
| Leather | Pecan L737 (Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Aniline |
| Levelers | No |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-PECAN-L737-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Motion Type 2 | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Pillow | No |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Spring-Up Type | Sinuous Wire |
| Seat Width | 23 |
| Seat to Back Height | 20 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-PECAN-L737-TD |
| USB Ports? | No |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 34.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Wood Joinery Type | Basic Butt |
| Weight | 115 |
| Image Role Data | {“CC612_PFSW_082_detail”:[“Detail Image 1″],”CC612_PFSW_082_room”:[“Room Image 1″],”CC612_PFSW_082_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”CC612_PFSW_082_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 34.5 × 36 in |
| Brand |
Hooker Furniture |
| Color |
Brown |
| Style |
Modern/contemporary |
| Collection |
CC |
The Room To Room Promise: Quality Furniture, Community Heart
When you shop with Room To Room, you aren't just buying a sofa or mattress; you are investing in a neighbor.
- No High-Pressure Sales: Enjoy a relaxed family atmosphere where our staff helps you find the right piece, not the most expensive one.
- Top-Tier Brands: We curate the best in American craftsmanship and global design, including Hooker Furniture, Bernhardt, and BarcaLounger.
- Local Service: From our showroom in Tupelo to your living room in Mantachie or Guntown, we handle every step of the process with our own trucks and team.
- Giving Back: We are proud to partner with local causes like S.A.F.E., Inc. and the "Kissing Cancer Goodbye" campaign to support our shared community.


Reviews
There are no reviews yet.